Καλλιτεχνικό Εργαστήρι

Ελέυθερη διακίνηση γνώσεων, τάσεων και ιδεών

Το καλλιτεχνικό εργαστήρι που υλοποιείται στα πλαίσια των Πολιτιστικών Προγραμμάτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Αχαΐας λειτουργεί για δεύτερη χρονιά στο 7ο ΓΕΛ Πατρών με υπεύθυνες καθηγήτριες τη Διονυσία Τζάκη (ΠΕ19) και τη Μαρία Ζαχαροπούλου (ΠΕ32) μετά τη λήξη των μαθημάτων του ωρολόγιου προγράμματος.
Το εργαστήρι στοχεύει στην εισαγωγή των μαθητών στην τέχνη και την χειροτεχνία (μουσική, ζωγραφική, χορό, κηροπλαστική, φωτογραφία, βιτρώ, μαγειρική, ζαχαροπλαστική, κόσμημα, μικτές τεχνικές) και την καλλιτεχνική τους έκφραση.
Τα μαθήματα παραδίδονται εθελοντικά από επαγγελματίες ή μαθητές/απόφοιτους του σχολείου που γνωρίζουν το αντικείμενο. Στα τμήματα και τις δράσεις του εργαστηρίου μπορούν να συμμετέχουν οι μαθητές του 7ου Λυκείου, καθώς και απόφοιτοι αυτού.

ΔΡΑΣΕΙΣ

Από την αρχή του σχολικού έτους στο πλαίσιο του εργαστηρίου παραδίδονται δωρεάν μαθήματα κλασικής κιθάρας από τον Κυριάκο Ζαφειρόπουλο, απόφοιτο του 7ου ΓΕΛ, ενώ λειτουργεί τμήμα χειροτεχνίας και κοσμήματος.
Στις 22 και 23 Δεκεμβρίου 2011 διοργανώθηκε για δεύτερη χρονιά χριστουγεννιάτικο παζάρι με δημιουργίες των συμμετέχοντων μαθητών, μουσική και χορό.
Από τον Ιανουάριο του 2012 θα παραδίδονται και μαθήματα πιάνου, ενώ θα λειτουργήσουν ακόμα τμήματα Φωτογραφίας, Ιστορίας Τέχνης, Μαγειρικής και Ζαχαροπλαστικής.

Φωτογραφίες από τις εκδηλώσεις μας